Anashkaloni përmbajtjen kryesore

Projektuesi ynë

Bruno Mathsson

Me dizajnet e tij të jashtëzakonshme dhe fokus në komoditet dhe cilësi, Bruno Mathsson ka krijuar mobilie klasike që gëzohen nga breza me radhë. Askush nuk ka lënë një ndikim më të madh në dizajnin modern suedez të mobilieve se sa Mathsson.

Ulja e rehatshme është art, por nuk duhet të jetë kështu. Prodhimi i mobilieve për t'u ulur duhet të prodhohet me një art kaq të mirë, saqë ulja në to nuk ka nevojë të jetë një art.

Bruno Mathsson

Historia e Bruno Mathsson

VËSHTIRË TË IMAGJINOHET se ku do të ishte dizajni suedez sot pa arkitektin dhe projektuesin Bruno Mathsson. Konsideruar nga shumë si një prej projektuesve më të mëdhenj të mobilieve të shek. 20, Mathsson ndihmoi në nisjen e stilit Modern Suedez dhe influencoi breza projektuesish me theksin e tij te komoditeti dhe cilësia. Lindur në qytezën e Värnamo në vitin 1907, u duk që herët se ai do të ndiqte fatin e tij. Ai ishte një entuziast i dhënë pas qëndrimit në formë dhe i pasionuar pas larjes në dimër, i cili e kalonte pjesën më të madhe të vitit duke fjetur jashtë në një shtrat të ndërtuar posaçërisht për këtë gjë. Për t'u përballur me të ftohtin, ai mbante një kapele piloti që e kishte mbuluar me mëndafsh. Dashuria e tij për natyrën ndikonte direkt në projektimet e tij. Atij i pëlqente të përdornte materiale natyrale, duke përfshirë pëlhurën, lëkurën dhe drurin. Në projektimet e Mathsson nuk gjeni shumë kënde të drejta. Në vend të tyre, krijimeve të tij organike u është dhënë një formë e kujdesshme për t'u përshtatur me trupin e njeriut. Për shembull, për të krijuar lakimin e përkryer të një karrigeje, ai u ul në një grumbull bore dhe studioi formën që linte trupi i tij.

NDËRVEPRIMI mes mobilieve të tij dhe personave që i përdorin ato mbeti i rëndësishëm gjatë gjithë karrierës së tij. Mathsson dhe Eric Ljung të DUX u njohën në vitet 1950 dhe u bënë miq. Në vitet 1960 dhe 1970 Mathsson dhe DUX nisën një bashkëpunim të ngushtë kreativ. Mathsson i kushtoi shumë kohë kërkimit dhe zhvillimit. Ai e quajti këtë "mekanizmi i uljes". Kjo çoi në prodhimin e mobilieve me një përkushtim të paepur për të formuar dhe funksionuar. Në DUX kemi pasur nderin të prodhojmë karriget Jetson, Pernilla, Karin dhe Ingrid që prej 1969. Sot ato njihen në mbarë botën për elegancën dhe komoditetin e tyre të jashtëzakonshëm. "Mobiliet duhen prodhuar me një aftësi të tillë që ulja në to të mos kërkojë asnjë lloj aftësie", deklaroi Bruno Mathsson. Respektimi i kësaj deklarate bëri që të krijohet një gamë mobiliesh ikonike që do të pëlqehen për breza.

1907
Bruno Mathsson ka lindur në Värnamo.

1930
Mathsson prezanton një karrige të stilit barok në një ekspozitë në Värnamo dhe i jepet një grant. Ai i shpenzon paratë duke udhëtuar për në Stokholm, aty ku mbushet me frymëzim.

1937
Mathsson bën debutimin e tij ndërkombëtar në pavijonin suedez tek Paris Expo. Aty merr formë termi Moderne Suedeze.

1944
Mathsson projekton karrigen Pernilla, emri i gazetares Pernilla Tunberger.

1948–49
Mathsson dhe gruaja e tij Karin udhëton për në SHBA ku takohen me Charles dhe Ray Eames, Hans dhe Florence Knoll, Marcel Breuer dhe Frank Lloyd Wright.

1966
Prodhohet karrigia Jetson, një dizajn unik me një pjesë të varur uljeje.

1969
Del në treg karrigia Karin dhe korr menjëherë sukses.

1984
Vendoset Çmimi Bruno Mathsson

Mobiliet DUX janë të projektuara nga Bruno Mathsson

Projektues tjerë të DUX