Anashkaloni përmbajtjen kryesore

Si të hidratoheni për gjumë cilësor

Ky është një fragment nga Life, Awakened – një seri videosh dhe artikujsh që promovojnë shfrytëzimin e energjisë së gjumit për ata që janë në ndjekje të një stili aktiv e të shëndetshëm jete.

Së bashku me ushtrimet dhe zakonet e ushqyerjes së mirë, ekspertët bien dakord se gjumi është njësoj thelbësor me shëndetin dhe performancën e një atleti. Por studimet tregojnë se përveç faktorëve si temperatura e dhomës dhe drita nga pajisjet elektronike, edhe hidratimi luan një rol kur bie fjala për të marrë një sy gjumë rikuperues. Sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit, një mungesë e lëngjeve mund të dëmtojë gjumin, duke ju bërë të ndiheni të avashtë dhe nervoz gjatë ditës.

“Madje edhe një nivel i vogël dehidratimi ju bën të flini më lehtë,” shton Chris Winter, M.D., një specialist gjumi me bazë në Charlottesville, Virginia. Këtu, ai bën një vlerësim të afatit kohor të një hidratimi ideal.

1: PINI NJË GOTË UJË SAPO TË ZGJOHENI

Përmes frymëmarrjes ne humbim një sasi domethënëse të ujit kur flemë, shpjegon Winter, i cili sugjeron të pini një gotë uji të ftohtë ose në temperaturë dhome që në fillim në mëngjes. “Trupi juaj duhet të përpiqet më tepër për të ngrohur ujin në temperaturën e trupit, sepse kjo ndihmon në rritjen e metabolizmmit,” thotë ai. Për energji shtesë, provoni të shtrydhni një limon ose një tretësirë që ju përforcon imunitetin si Echinacea.

2: PRISNI DY DERI TRE ORË PËR TË PIRË KAFE PASI TË JENI ZGJUAR

Winter rekomandon të mos merrni kafeinë derisa të bëni stërvitjen e mëngjesit, ose të paktën disa orë pasi zgjoheni. Ajo vepron si një diuretik dhe meqenëse zgjoheni pasi keni humbur lëngje, më e mira është ta filloni ditën duke u rihidratuar me ujë, thotë ai. “Sigurohuni të hidratoheni me ujë para dhe gjashtë stëvitjes,” thotë ai. Më pas mund të pini kafenë tuaj të pjekur të mëngjesit dhe zgjidhni një më të lehtë, e cila ka më shumë antioksidantë. “Mua më pëlqen të përgatis atë që e quaj kafe Vikingu pas stërvitjes HIIT (trajnim me intensitet të lartë me interval),” thotë modelja nga Qyteti i Nju Jorkut dhe zhvilluesja e recetave Silja Danielsen. “Ajo përgatitet me kolagjen dhe kardamom, një erëz që ndihmon tretjen.”  “Ekspertët e gjumitrekomandojnë të mos pini pije me kafeinë para se të flini meqenëse stimuluesi mund të ndikojë negativisht në modelet e gjumit deri në 12 orë.”

3: PINI UJË KUR HANI

Është e rëndësishme të konsumoni ujë me intervale të rregullta, por veçanërisht me vaktet e ushqimit. Kërkimi tregon se duke vepruar kështu°ju ndihmoni tretjen dhe trupin tuaj të përthithë lëndët ushqyese. Gjatë ditës, fokusi në ushqime si arrat braziliane dhe°peshku i pasur me omega 3, i cili përmban lëndë ushqyese si selen dhe magnez që ndihmojnë promovimin e gjumit.

4: PASDITE PROVONI NJË LATE TË ARTË

Pas dreke, zgjidhni të pini diçka pa kafeinë meqenëse substanca mund të qëndrojë në trupin tuaj deri në gjashtë orë dhe e bën më të vështirë relaksimin. Më mirë provoni të hidratoheni me këtë recetë vegjetariane. “Mua më pëlqen ta pi këtë pije pasdite ose herët në mbrëmje, sepse më jep energji, por edhe më lejon të fle,” thotë Danielsen. Kjo është një zgjedhje e përkryer meqenëse është prej turmeriku, një erëz anti-inflamatore që mund të ndihmojë në rigjenerimin e muskujve. Përveç kësaj, “turmeriku mund të ndihmojë në uljen e temperaturës së trupit dhe t'ju zërë gjumi më lehtë” thekson Winter.

5: PINI NJË GOTË UJË PARA SE TË FLINI

Ngërçet e këmbës për shkak të dehidratimit mund t'ju prishin°gjumin, prandaj pirja e lëngjeve para se të flini është ide e mirë. Winter shton se është një koncept i gabuar se nëse hidratoheni para se të flini, do të zgjoheni dhe do të keni nevojë të shkoni në banjë. “Përveç nëse keni shqetësim me fshikëzën e urinës, në shumicën e rasteve ju zgjoheni nga një stimul i jashtëm siç është lagështia e madhe në dhomë. Më pas, ngaqë jeni zgjuar tashmë, ndjeni nevojën për të përdorur banjën.”

Klikoni këtu për recetën e qumështit të artë

Shëndeti optimal është një trekëndësh barabrinjës i palestrës, ushqyerjes dhe gjumit. Përveç kësaj°DUXIANA°ka bërë partneritet për t'ju sjellë një sërë artikujsh që ju ndihmojnë t'i jepni përparësi këtij trekëndëshi dhe të optimizoni performancën tuaj si rrjedhojë. Lexoni të gjithë artikujt në Për më tepër shikoni këtu dhe përgatituni për zgjimin.

Të ngjashme