Anashkaloni përmbajtjen kryesore

Njihuni me Silja Danielsen dhe Phil Torres

PËR MË TEPËR / NJË BOTIM DIGJITAL NGA EQUINOX • 20 TETOR 2017

Ky është një fragment nga "Life, Awakened" – një seri videosh dhe artikujsh që promovojnë shfrytëzimin e energjisë së gjumit për ata që janë në ndjekje të një stili aktiv e të shëndetshëm jete.

Banorët Phil Torres dhe Silja Danielsen të Nju Jorkut ardhur nga Los Anxhelosi janë vërtet qytetarë të botës. Ndonëse çifti plot energji mund të jetojnë aktualisht në Williamsburg, ata mund t'i gjeni duke marshuar në pyjet e Amazonës, duke vozitur në fjordet norvegjeze ose duke bërë vrap përgjatë plazheve të Nikaraguas. Si biolog dhe konservatorist, Torres shkon atje ku e çon shkenca, qoftë kur studion nga afër bletët në Elizabeth Garden në SoHo ose kur udhëheq ecjet e gjata në këmbë në xhunglat e Perusë. E fejuara e tij, Danielsen, udhëton gjithashtu nëpër botë si modele dhe siguron ushqimin e çiftit, përmes platformë së saj digjitale "Silja From Scratch" të të ngrënit shëndetshëm. Këtu, çifti ndan përvojën e tyre sesi i mbushin ditët, si përgatiten për fluturimet e gjata dhe si u japin përparësi netëve çlodhëse në krevatin e tyre DUX.

Si ndikon shkenca në jetën tuaj të përditshme?

Phil: “Kam punën më argëtuese në botë. Më jepet mundësia të kaloj kohën në terren duke zbuluar specie të reja dhe gjithashtu punoj në komunikimin shkencor, në emisione televizive, duke fotografuar pamje për revistat shkencore dhe duke mbajtur fjalime. Kontributi me njohuri për botën ndërsa shtyrja përpara e eksplorimit personal është tepër emocionuese.”

Silja: “Mua më pëlqen të luaj rolin e shkencëtares duke eksperimentuar në kuzhinë. Gjithmonë kërkoj të gjej mjete për ta bërë ushqimin klasik të gatuar në shtëpi më të shëndetshëm, qoftë duke përdorur makarona alternative si peta me thjerrëza ose duke ëmbëlsuar një pjatë me përbërës natyralë si hurmat në vend të sheqerit. Provimi i aromave, teksturave, përbërësve dhe teknikave të ndryshme është mënyra më e mirë për të krijuar besim në kuzhinë. Për shembull, diçka aq e thjeshtë sa vezët mund të transformohet me pak kripë dhe nxehtësi të ulët. Papritur, vezët e buta të rrahura mund të kalojnë në një nivel krejt të ri dhe e kuptoni se nuk kishit nevojë për gjalpë ose vajra shtesë.”

Si i filloni ditët tuaja?

Silja: “Në shtëpi kemi dritare që shkojnë nga dyshemeja deri në tavan, pra, nuk i mbulojmë në mënyrë që të zgjohemi me diell. Një nga gjërat e para që bëjmë është pirja e një gote të gjatë me ujë me pak limon të shtrydhur për ta ndihmuar trupin të zgjohet.”

Phil: “Çdo mëngjes stërvitemi bashkë. Na pëlqen të bëjmë kurse HIIT (trajnim me intensitet të lartë me interval) në Equinox si MetCon3 ose vrap në pajisjen e vrapimit ngjitur. Silja mund të vrapojë me kilometra, ndërsa unë ngre pesha pas një ose dy kilometrave vrap.”

Cili është mëngjesi juaj i preferuar?

Phil: “Tërshëra e Siljas. Nëse nuk e keni provuar, atëherë po humbisni diçka të mirë.”

Silja: “Unë përgatis një version më të ëmbël me dardha sipër ose ndonjëherë e bëj të kripur me vezë të zier dhe djathë norvegjez. Gjithashtu në mëngjes pimë një filxhan kafe, të cilën unë e quaj kafe Vikingu. Përgatitet e zezë me kardamom, pluhur kolagjeni dhe ndonjëherë shtoj edhe pluhur rrënje make.”

Çfarë bëni për të rimarrë veten?

Phil: “Sigurohem të bëj tërheqje. Më është dukur jashtëzakonisht e rëndësishme me kalimin e moshës. Marshimi për 15-25 km në Amazon mbajtja e pajisjeve të rënda të fotografisë është rraskapitëse për trupin dhe nuk do të ishte e mundur po të mos kisha harxhuar kohë duke u kujdesur për trupin tim, duke bërë ushtrimin e rrotullimit me sfungjer apo marrja e gjumit të mjaftueshëm.”

Silja: “Përveç gjumit të mirë, saunat infra të kuqe kanë qenë transformuese për mua. Ato të ndihmojnë të çlodhni dhe rigjallëroni muskujt e lodhur dhe të ulni inflamimin. Më pëlqen të shkoj për një seancë 30-minutëshe në HigherDOSE në SoHo, por kam edhe një mbështjellëse infra të kuqe (ngjan me një dyshek gjumi) në shtëpi ku hyj menjëherë pas një fluturimi të gjatë.”

Si qëndroni në formë gjatë udhëtimit?

Phil: “Mundohemi të qëndrojmë sa më shumë jashtë. Në Amazon, shikoni një mori speciesh gjatë ditës që janë krejtësisht ndryshe nga kafshët e egra natën, ndaj dalja në terren në çdo orë të mban në këmbë. Është e rëndësishme të qëndroni aktivë dhe të shëndetshëm, sepse nëse lodheni nuk mund të shihni aq shumë apo të përfitoni nga qëndrimi në një pjesë kaq të mahnitshme të botës.”

Silja: “Ju e merrni për të mirëqenë sesi ecja përreth, eksplorimi, mund të jetë një stërvitje. Në çfarëdo qyteti ku ndodhem dal për vrap, pasi është mënyra më e mirë për t'u zhytur në kulturën vendore.”

Cila është pjesa më e rëndësishme e rutinës së udhëtimit tuaj?

Phil: “Hidratimi është kyç. Sigurohem të pi ujë të bollshëm për të parandaluar dhimbjen e kokës. Është gjithashtu e rëndësishme të paketoni një ushqim të shëndetshëm para fluturimit, meqenëse ushqimi në aeroport përgjithësisht lë për të dëshiruar. Në çfarëdo qyteti që udhëtojmë, kërkojmë një vend lokal të shëndetshëm ku të marrim vaktin e radhës para se të hipim në avion që të jemi gjithmonë të përgatitur.”

Silja: “Fluturoj në zona rurale dhe kthehem për 24 orë javën tjetër për punë, ndaj përgatitja është thelbësore. Më pëlqen ushqimi i shëndetshëm brazilian që mund të merret me vete nga Tregu Ipanema në SoHo — e kam si familjen time të ushqimit. Një marifet tjetër është shtimi i disa pikave të tretësirës anti-inflamatore në ujë për ta pirë në avion. Ferma Tweefontein bën tretësira fantastike si turmeriku dhe echinacea që shesin në Tregun e Fermerëve të Sheshit Union.”

Çfarë keni në listën tuaj të udhëtimit?

Silja: “Planifikojmë të shkojmë në Itali për muajin tonë të mjaltit dhe Japonia është gjithashtu në listë.”

Phil: “Çdo vend që ka tregje fantastike lokale për Silja dhe mua më mundëson të kaloj kohë në xhungël.”

Shëndeti optimal është një trekëndësh barabrinjës i palestrës, ushqyerjes dhe gjumit. Përveç kësaj,DUXIANA ka bërë partneritet për t'ju sjellë një sërë artikujsh që ju ndihmojnë t'i jepni përparësi këtij trekëndëshi dhe të optimizoni performancën tuaj si rrjedhojë. Lexoni të gjithë artikuj në Për më tepër, shikonikëtudhe përgatituni për zgjimin.

Të ngjashme